
Snížení DPH u pohledávek za dlužníky v insolvenci
04.05.2011 10:51
Od 1. dubna je možné opravit základ daně z přidané hodnoty u pohledávek, které má plátce za dlužníkem v insolvenčním řízení. Dle zákona je věřitel za zákonem stanovených podmínek oprávněn snížit svou daňovou povinnost o DPH, kterou odvedl, ale nebyla mu uhrazena. Jedná se tedy o obdobný postup jako v případě dobropisu jen není poskytována sleva a výše pohledávky se nemění. Každopádně se jedná o velmi příjemnou možnost, jak získat zpět odvedenou a nezaplacenou DPH.
V praxi však vyvstalo několik otázek, neboť se jedná o zcela novou právní úpravu, která zásadně ovlivňuje jak věřitele, tak zejména dlužníky, navíc k daným ustanovením chybí přesné přechodné ustanovení.
Základní otázkou je, zda je možné tento postup uplatnit i u pohledávek vzniklých do 31.3. 2011 a v případě insolvenčních řízení zahájených do konce března a jak postupovat u dlužníka, který je naopak povinen DPH odvést.
Ve známost vešlo Usnesení Ostravského soudu, který vyslovil názor, že takový postup je možný pouze u insolvenčních řízení zahájených po 1.4. 2011. Na toto zareagovali zejména insolvenční správci, kteří opravu základu odmítají (důvodem je to, že oprava základu daně u dlužníka by snižovala částku, kterou by bylo možné v konkurzu získat a rovněž tak snižuje základ pro výpočet jejich odměny).
Minulý týden vydalo GFŘ informaci, kde shrnuje svůj názor na problematiku viz:
https://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/cds/2011_Informace_GFR_aplikace_44_ZDPH.PDF
GFŘ považuje za možnou opravu základu daně i u pohledávek vzniklých do 31.3. 2011 a u řízení zahájených do tohoto data. Hlavním argumentem je to, že oprava je samostatné zdanitelné plnění a nevztahuje se tak na ni obecné přechodné ustanovení, dle něhož se nová právní úprava netýká práv a povinností souvisejícíh s uplatňováním DPH před 1. dubnem 2011.
Výše uvedené tak potvrzuje náš názor, že opravu základu daně je možné provést, což klientům doporučujeme. Důvodem je mimo jiné spornost této právní úpravy ve vazbě na insolvenční zákon a jeho principy, zejména s ohledem na nevyřešenou otázkou, zda následná pohledávka FÚ za dlužníkem je pohledávka za podstatou či nikoliv. Nelze tedy vyloučit, že by se mohla právní úprava v budoucnu změnit, pokud by se ukázalo, že Finanční úřady nebudou moci vymoci DPH, kterou budou nyní muset věřitelům vracet.
—————