Novela zákoníku práce přináší zásadní novinky ve vztahu zaměstnavatele a zaměstnance

09.02.2012 06:30

 

Změny v zákoníku práce, jehož novela nabyla účinností 1.1.2012, přinesla řadu změn, týkajících se vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v rámci sociálního zabezpečení, zdravotního pojištění a pracovněprávní úpravy. Nejdůležitější změny jsou následující:
 
 

 

Dohoda o provedení práce
 
 

Nově zákoník práce zavádí povinnost platby sociálního a zdravotního pojištění při vyšším příjmu než 10 000 Kč měsíčně prostřednictvím dohody o provedení práce. Pro dohody o provedení práce novela zákoníku práce také zvyšuje maximální počet odpracovaných hodin pro jednoho zaměstnavatele ze 150 na 300 hodin během jednoho kalendářního roku. 

 

Práce na dobu určitou

Nově bude moci zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem 3× po sobě smlouvu na dobu určitou, a to v maximálním součtu 3 let. Poté bude muset dojít k uzavření smlouvy na dobu neurčitou. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplyne doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se už nebude přihlížet.

 
Zkušební doba
Maximální délka zkušební doby u vedoucích zaměstnanců může nově činit až 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru, pro „řadové“ zaměstnance se maximální délka nemění a zůstává na úrovni nejvýše 3 měsíců. Nově má platit, že zkušební doba může trvat až polovinu délky pracovního poměru, je-li sjednán na dobu neurčitou.
 
Odstupné
Výše odstupného při rozvázání pracovního poměru z důvodů organizačních změn (tzv. organizačních výpovědních důvodů) je nově odvozována od doby trvání pracovního poměru ke dni jeho skončení:
 - při trvání pracovního poměru méně než 1 rok by mělo být ve výši nejméně 1 průměrného měsíčního výdělku;
 - při trvání pracovního poměru alespoň 1 rok a méně než 2 roky by mělo činit nejméně dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku;
 - při trvání pracovního poměru u zaměstnavatele alespoň 2 roky by mělo činit nejméně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku.
 
Potvrzení o zaměstnání
Potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) bude zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci i při skončení dohody o provedení práce.
 
Čerpání dovolené převedené z předchozího roku
Nově má platit, že zaměstnavatel musí určit čerpání zbytku dovolené nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku (do roku 2011 platil termín 31. října). Neučiní-li tak, má právo určit čerpání dovolené zaměstnanec (musí to však oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se obě strany nedohodnou jinak). I nadále však platí, že samotné dočerpání je možné až do konce roku.
 
Práce přesčas
V ust. § 114 odst. 3 zákoníku práce se zavádí možnost sjednání mzdy s přihlédnutím k práci přesčas v rozsahu až 150 hodin za kalendářní rok u všech zaměstnanců; u vedoucích bude moci být takto přihlédnuto až k celkovému rozsahu práce přesčas. V současné době měla být u běžných pracovníků práce přesčas proplácena nebo za ni poskytnuto náhradní volno.
 
 

Jak je patrné z čerstvě schválených změn zákoníku práce, od 1. 1. 2012 došlo k posílení postavení zaměstnavatele a k oslabení pozice zaměstnance. Z hlediska zaměstnavatelů využívajících brigádníky na dohodu o provedení práce bude jistě nejvýznamnější novinkou navýšení maxima odpracovaných hodin jedním brigádníkem ze 150 na 300 hodin a současně zavedení povinnosti odvádět sociální a zdravotní pojištění z dohod, u nichž příjem v daném měsíci překročí 10 000 Kč.

 
 
    Zdroj: Apogeo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

—————

Zpět



Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode